Montaż

Sposobów montowania okien jest wiele, ale fachowcy twierdzą, że można wyróżnić dwa podstawowe: prawidłowy i nieprawidłowy. To oczywiście branżowy żart, ale pokazuje, jak ważnym elementem jest montaż. Nawet najlepszy produkt nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie zostanie odpowiednio wkomponowany w ścianę budynku. Różnice dotyczą okien specjalnego przeznaczenia. Inaczej montujemy standardowe okna, inaczej energooszczędne, a jeszcze inaczej okna antywłamaniowe.

Montaż okien

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie muru do montażu. Powierzchnię otworu okiennego należy starannie wyczyścić, aby usunąć wszelkie luźne kawałki muru i innych zanieczyszczeń. Rama okna zostaje unieruchomiona klinami i przychodzi czas na jej przytwierdzenie do muru za pomocą kotew lub dybli. Po zamontowaniu ramy okna następuje izolacja miejsca między oknem a murem. Prawidłowe uszczelnienie jest kluczowe dla spełnienia parametrów izolacyjnych okna.

Przygotowanie otworów pod montaż

Właściwą praktyką jest przygotowanie otworów pod przyszły montaż okien niezależnie czy odbędzie się on tylko na pianę czy będzie to ciepły montaż. Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże z gruzu lub pyłu. Szczególnie na przygotowanie otworów okiennych należy zwrócić uwagę przy wyborze ciepłego montażu. Do przygotowania otworów trzeba się przygotować wcześniej i zadbać o to, żeby otwory okienne były bez ubytków. Do tego celu może zostać użyta zwykła zaprawa murarska. Po uzupełnieniu wszelkich ubytków otwór wyrównujemy za pomocą kleju do styropianu lub zaprawy termoizolacyjnej, np. Illbruck PRoo5. Uwieńczeniem przygotowania otworu jest jego zagruntowanie środkiem szybkoschnącym do podłoży chłonnych.

Ciepły montaż

Okna energooszczędne wymagają starannego uszczelnienia w celu zlikwidowania mostków termicznych, przez które ucieka ciepłe powietrze. Powierzchnię otworu przed montażem wyrównuje się starannie, a do uszczelnienia służą aż trzy warstwy izolacyjne. Podstawowa różnica pomiędzy standardowym, a ciepłym montażem okien tkwi w sposobie wykonania połączenia i uszczelnień pomiędzy murem, a ramą okienną. Standardowo okno do muru przytwierdza się za pomocą kotew, a szczelinę pomiędzy ramą okna, a murem wypełnia się pianą. Piana o wysokiej jakości jest dobrym i skutecznym materiałem izolacyjnym pod warunkiem, iż pozostanie sucha. Do zabezpieczenia piany od strony zewnętrznej używamy taśmy  paroprzepuszczalnej ME501, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i dyfuzji pary wodnej.  Wewnątrz stosujemy taśmę paroszczelną ME500, która nie pozwala na przenikanie wilgoci z wnętrza domu do muru. Tego typu montaż nazywamy nie bez powodu ciepłym montażem, ale możemy też się spotkać również z określeniem warstwowy montaż okien, gdyż pozwala na dużą oszczędność energii cieplnej.

Do montażu okien wykorzystujemy następujące materiały Illbruck o wysokiej jakości, na które jest udzielana 10 letnia gwarancja obiektowa produktu dotycząca funkcjonalności montażu:

  • Taśma zewnętrzna ME501,
  • Piana FM355,
  • Taśma wewnątrz ME500,
  • Klej do folii SP025